Trh  

Predaj ošípaných

Hlavným trhom pre DSA je domáci trh. Základom slovenskej aj maďarskej kuchyne sú jedlá z bravčového mäsa a preto je po kvalitnom bravčovom mäse stály dopyt.

Ošípané sa predávajú na bitúnky hlavne na Slovensku a v Maďarsku. Vďaka schopnosti dodávať veľké množstvá ošípaných s mäsom s vysokým obsahom svaloviny je Dan-Slovakia Agrar a.s. dnes vyhľadávaným partnerom pre mnohé bitúnky v strednej Európe.

Všetci naši partneri majú poistenie platobnej schopnosti alebo platia vopred. Novým partnerom predávame len na základe platby vopred.

AMO: Čo potrebujete vedieť

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý ohrozuje domáce ošípané a diviaky. Choroba je nevyliečiteľná a proti nej neexistuje žiadna očkovacia látka. Je dôležité vedieť, že je na ľudí úplne neškodná, môžu byť infikované iba ošípané a diviaky. Choroba spôsobuje predovšetkým ekonomické škody. Po zaregistrovaní AMO, náš najdôležitejší obchodný partner, Maďarsko stratilo väčšinu svojich vývozných trhov, čo viedlo k drastickému poklesu nákupných cien.

Infikované zvieratá cez výkali, moč a krv vypúšťajú vírus, ktorý môžu byť prenášaný na zdravé ošípané pomocou náradia, topánok, oblečenia atď. Vírus môže prežiť a naďalej zostane infekčný na akýchkoľvek objektoch v letnom horúčave 3 hodiny, ale je životaschopná aj počas týždňov, ak je chránená pred slnečným žiarením. V šunke, klobáse a v iných tepelne neupravených mäsových výrobkoch z infikovaných zvierat je vírus infekčný počas 4 mesiacov !!! Viac podrobností o tejto chorobe nájdete na nasledujúcom odkaze.

Nové objavenie vírusu v Európe sa začalo v Gruzínsku v roku 2007. Posledných 12 rokov prešlo cez východnú a strednú Európu a minulý rok sa dostalo do západných častí kontinentu. V apríli 2018 sa vírus objavil v Maďarsku a 13. septembra 2018 v Belgicku. Dňa 13. januára 2019 maďarské orgány potvrdili prítomnosť vírusu v kraji Borsod – Abaúj – Zemplén v susedstve okresu Rimavská Sobota. Vzdialenosť od hranice SK bola menej ako 1 km. Na Slovensku, do dnešného dňa (28. februára 2019), ešte nebola nájdená žiadna stopa choroby. Ďalšie podrobnosti o výskytoch ohnísk nájdete v nasledujúcich odkazochodkaz1, odkaz2.

V máji 2018 Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky klasifikovala maďarské, ukrajinské a české pohraničné oblasti ako izolačnú zónu a pripravila 13 zdravotných a hygienických noriem, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko prenosu ochorenia na územie Slovenskej republiky. Podrobnejšie informácie o vývoji choroby na Slovensku nájdete na nasledujúcom odkaze.

Kontakty: 

Póda László
laszlo.poda@dsa.sk

+421911 107 763

Bagyanszká Monika
monika.bagyanszky@dsa.sk

+421904 398 949